Intersex lidé tvoří zhruba jedno procento populace. To sice může vypadat jako velmi malá část celého lidstva, ale když si z tohoto podílu spočítáme, kolik lidí na planetě chodí, zjistíme, že se ve skutečnosti jedná o desítky milionů osob. Pojďme se podívat na významné intersex osoby. Mini exkurz do od devatenáctého století až do současnoti začíná právě teď!
Na úvod si ale pojďme říct, co vůbec znamená být intersex. Intersex označuje přirozené biologické variace, které nespadají do tradičních kategorií mužského nebo ženského těla. Tyto variace mohou být spojeny s chromozomy, hormony nebo anatomií a často se projevují už při narození. Kdyby vás
Abel Barbin
Abel Barbin byla francouzský*a intersex vyučující žijící v devatenáctém století. Čerstvě po narození byla prohlášena za ženu, získala jméno Herculine a díky církevnímu stipendiu jí bylo umožněno studovat v klášteře a následně v učitelském ústavu. Na základě několika tělesných znaků (neexistující menstruace, plochý hrudník a ochlupení na tváři) byla poslána na lékařské vyšetření, po němž byla prohlášena za muže. Následně si změnil jméno na Abela Barbina. V devětadvaceti letech spáchal sebevraždu, přičemž byl v jeho bytě nalezen jeho životopis, v němž o svém životě před tranzicí psal v ženském rodě a po tranzici v mužském rodě. O více než sto let později životopis objevil a zveřejnil francouzský filozof Michel Foucault, díky čemuž se příběh Abela Barbina dostal do povědomí. Na den jeho narození (8. listopadu) připadá Mezinárodní den intersex osob. Abelův příběh otevřel důležité otázky o genderové identitě, medicínské péči a společenském tlaku 19. století, které jsou relevantní dodnes.
Zdroj: thelelagyprojectshicago.org
Madeleine Blaustein
Madeleine Blaustein znají děti i dospělí z USA především jako dabérku pokémona Meowth, ale věnovala se nejen herectví, ale i kresbě komiksů. Byla nejen intersex, i transgender ženou a zemřela roku 2008 ve věku 48 let na neurčené žaludeční obtíže.
Zdroj: Wikipedia
Tony Briffa
Australan Tony Briffa drží dvě světová prvenství: Je první veřejně známou intersex osobou na primátorské či starostovské pozici a zároveň první veřejně známou intersex osobou, která kdy nějakou veřejnou politickou funkci zastávala. Zástupcem starosty města Hobsons Bay v australské provincii Victoria se stal roku 2009 a starostovské funkce se ujal roku 2011. Dnes už se politikou neživí, zato veřejně přednáší o lidských právech. Tonyho příběh je inspirací – ukazuje, jak osobní odvaha může vést k pozitivním změnám ve společnosti.
Zdroj: Briffa.org
Eliana Rubashkyn
Že LGBTQ+ lidé prchají před perzekucí, není bohužel žádná novinka. To byl i případ Kolumbijky Eliany Rubashkyn, která ze své domoviny uprchla roku 2012 poté, co byla na ulici pobodána. Při útěku byla zadržena v Hongkongu, protože se její úřední pohlaví neshodovalo s jejím vzhledem, a několik dalších let strávila v detenčním zařízení, než jí byl o rok později udělen uprchlický status. Následně se přestěhovala na Nový Zéland, kde také získala občanství.
Zdroj: 1news.co.nz
Caster Semenya
Atletka Caster Semenya z Jihoafrické republiky se do středu zájmu světa dostala poté, co byla jako úspěšná běžkyně nucena postoupit genetické testy určující pohlaví. V jednu chvíli musela brát léky potlačující hladinu testosteronu, z nichž jí bylo údajně špatně, kvůli čemuž se nakonec s mezinárodní atletickou organizací soudila. Případ došel až k Evropskému soudu pro lidská práva, který sice rozhodl ve prospěch Semenye, ale atletická organizace stále požaduje po intersex atletkách, aby jim hladina testosteronu v krvi nepřesáhla určitou mez.
Zdroj: Slate.com
Hanne Gaby Odiele
Belgická modelka Hanne Gaby Odiele se stala jednou z nejvýraznějších intersex aktivistek současnosti. O své zkušenosti začala mluvit veřejně v roce 2017 a od té doby se angažuje v kampaních, které bojují proti zbytečným chirurgickým zákrokům na intersex dětech. Její odvaha a otevřenost inspirovaly mnoho lidí, a to nejen z LGBTQ+ komunity.
Zdroj: Wikipedia
Pidgeon Pagonis
Pidgeon Pagonis je americká intersex aktivistka, která své osobní zkušenosti přetavila do kampaní na ochranu práv intersex osob. Pagonis veřejně vystoupila proti neetickým lékařským zákrokům, které na nich byly provedeny bez souhlasu, když byli*ly ještě děti. Skrze dokumenty, workshopy a mediální výstupy se snaží šířit povědomí o právech intersex lidí a o škodách způsobených společenskými normami, které přehlížejí existenci biologických variací.
Zdroj: NPR.org
Zapomněla jsem na někoho? Dejte mi určitě vědět! Ráda o nich napíšu zase příště.