Čtyři věci, co neříkat bisexuálním lidem

Bisexuální lidé, tedy lidé, které sexuálně přitahují osoby alespoň dvou genderů nebo pohlaví, nejsou až tak mediálně „provaření“ jako gayové a lesby, nicméně možná právě proto se setkávají s několika předsudky. Které to jsou a proč bychom se jim měli*y vyhnout? 

1. „Je to jen fáze.“

Z pohledu některých lidí je to jasné jako facka: Když chodíte například nejdřív s mužem a potom se ženou, znamená to, že na muže už nejste romanticky orientováni*y. Je to ale stejné jako myslet si, že když nejdřív chodím s někým, kdo měří 180 centimetrů, a potom s někým o tři decimetry nižším, vysocí lidé mě už nepřitahují.

To samozřejmě neznamená, že se bisexuálním nemohou během života měnit preference – ty se ale mění i ostatním: Ve dvaceti nás mohou přitahovat vzhledově i povahově jiní lidé než ve čtyřiceti.

2. „Takže se ti líbí sex ve třech?“

Někteří lidé si myslí, že když někoho přitahují lidé více než jednoho genderu nebo pohlaví, znamená to, že potřebuje mít se všemi z nich sexuální vztahy najednou… a ideálně mít s nimi najednou i sex.

A ačkoliv existují lidé s bisexuální orientací, kteří skutečně vyhledávají sex ve třech, čtyřech nebo více lidech, neliší se tím od nebisexuálních lidí, kterým se tento druh sexu také líbí. Dokonce i lidem, které přitahují osoby jen jednoho pohlaví nebo genderu.

3. „Nechybí ti muži / ženy / nebinární lidé?“

 Podobná otázka jako ta předchozí: Když někoho přitahují lidé více než jednoho genderu nebo pohlaví, znamená to, že musí mít se všemi z nich být ve vztahu najednou.

Jak jsme si ale vysvětlili*y u první otázky, to, že jsme ve vztahu s člověkem, který má určitou identitu, neznamená, že nás nemůže přitahovat i někdo jiný. Z toho však nevyplývá, že musíme být v sexuálním nebo romantickém vztahu s více různými osobami. A naopak: I lidé s heterosexuální či homosexuální orientací mohou vstupovat do nemonogamních vztahů, byť podle některých výzkumů vstupují do takovýchto vztahů méně často. 

4. „To je super, když máš na výběr víc lidí.“

Ano, bylo by to krásné, jenže… To, že je někdo bisexuální, neznamená, že s ním bude chtít chodit každý*á. Bifobie, tedy předsudečnost a diskriminace vůči bisexuálním lidem, bohužel existuje a ne všichni lidé jsou ochotni s nimi navazovat romantické nebo sexuální vztahy, mimo jiné i kvůli předsudkům, o nichž jsme hovořili*y výše.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz